ייעוץ והדרכה
שירותים
פרופיל
מאמרים
מידע מקצועי
ניוזלטר
 מעוניין לפתוח עסק בענף ההסעדה? פנה אלינו ליעוץ                               ניוזלטר ענף המלונאות בישראל - גיליון מס' 33                       נוהל "גילוי מרצון" חדש ועדכני         העלאת סכומי שכר מינימום - הוראת שעה התשע"ה-2015                           פיצוי עוגמת נפש במלון - מאמר חדש מאת עו"ד שחר פרילינג       מסמך היערכות לסוף שנת המס 2015        ניוזלטר ענף המלונאות - אפריל 2016     שינויים בהפקדות פנסיוניות, צבירת ימי חופשה ועדכון שכר מינימום        נוהל גילוי מרצון הוארך עד 31/12/2016      מתי חברה זרה תיחשב ישראלית לצרכי מס? כתבה חדשה של עו"ד-רו"ח פרילינג באתר כלכליסט          מסמך היערכות לסוף שנת המס 2018         כתבה חדשה מאת עו"ד-רו"ח שחר פרילינג על חוק ההתייעליות הכלכלית לשנת 2017-2018      נפתח הקורס ליזמות עסקית-יישומית בניהולו של עו"ד-רו"ח שחר פרילינג!     נוהל פיקדון לעובדים זרים שהם מסתננים מאי 2017
 
עמוד ראשי ◄ מאמרים ◄ מיקור חוץ2
   

מיקור חוץ פיננסי

מאת: רו"ח - עו"ד שחר פרילינג

בשני העשורים האחרונים הפך מיקור החוץ לתופעה בולטת בכלכלה הגלובלית. תופעה שזכתה לתהודה רבה בתקשורת היא מיקור החוץ שביצעו חברות רבות לשירותי שירות הלקוחות שלהם למדינות מתפתחות באסיה, במיוחד הודו. עם זאת, מיקור חוץ הוא הליך עסקי רחב שמכסה מגוון תחומים בפעילות העסקית, כגון לוגיסטיקה, אדמיניסטרציה, ייצור, כוח אדם, תחזוקה, מכירות, שירותים פיננסיים ועוד.

מהו מיקור חוץ?

מיקור חוץ הוא שימוש של גוף מסוים בצד שלישי לטובת ביצוע פעולות שבדר"כ היו מבוצעות ע"י הגוף עצמו. למעשה, הנטייה של חברות להוציא חלקים מהתהליך העסקי שלהם לחברות מיקור חוץ, המתמחות באותו תהליך בלבד, היא המשך לעקרונות ההתמקצעות, חלוקת העבודה והיתרון היחסי, שמלווים את הכלכלה מאז המהפכה התעשייתית. המטרה העיקרית של מנהל המחליט לשקול להוציא חלק מפעילות החברה למיקור חוץ היא למקד את העסק בליבת העסקים שלו, ולצמצם את מעורבות העסק בענפים שאינם קשורים ישירות לעסק, ובהם אין לו יתרון יחסי על מתחריו.

תחת ההגדרה של מיקור חוץ ניתן להכליל מספר מונחים:

אילו פעילויות בדר"כ יוצאו למיקור חוץ?

·          פעילויות שואבות משאבים – פעילויות שיקרות בהשקעה הראשונית או בהפעלה השוטפת.

·          פעילויות הדורשות מומחיות מסוימת.

·          פעילויות בשווקים המשתנים במהירות, במיוחד אלה שעלות ההכשרה של כוח האדם בהם היא גבוהה.

·         פעילויות בהם ישנה תחלופה גבוהה של כוח אדם.

·         פעילויות בהן הטכנולוגיה משתנה במהירות ודורשת שידרוג מתמיד של המערכות.

מהם היתרונות העיקריים שמציע מיקור החוץ?

1) כפי שהוזכר, התמקדות בפעילות הליבה של העסק.

2) חסכון בהוצאות – החסכון יכול לבוא מעלויות שכר נמוכות יותר עבור חברת מיקור החוץ, כאשר הפעילות היא אינטנסיבית בכוח אדם, או מחיסכון בהוצאה על ציוד, כאשר לחברת המיקור יש כוח מיקוח רב יותר בקניית ציוד ייחודי.

3) גישה לידע מקצועי ועובדים מיומנים.

4) פיצוי על מחסור ביכולות בארגון.

5) גמישות – יתרון  הגמישות בא לידי ביטוי כאשר העסק ניצב בפני פרויקט מוגבל בזמן המצריך שימוש במשאבים רבים. השימוש במיקור החוץ במקרים אלו מאפשר לחברה לבצע את הפרויקט ללא צורך בשינויים מבניים בארגון.

מיקור החוץ טומן בחובו מספר חסרונות בולטים:

1) אובדן הגמישות – לעיתים נקשרת החברה עם ספקית השירות בחוזה ארוך טווח. במידה וישנם שינויים בשוק, יהיה קשה להתאים את הצרכים המשתנים לתנאי החוזה.

2) תהליך בלתי הפיך - לאחר קבלת ההחלטה על מיקור החוץ, קשה להחזיר את הגלגל אחורה. החברה מאבדת ידע ויכולות שנצברו. החזרת הפעילות לתוך החברה כרוכה בהוצאות רבות ובקשיי הסתגלות.

3) אובדן שליטה – גם לאחר שנחתם חוזה מפורט עם החברת מיקור החוץ, הסיכון לאובדן שליטה על טיב המוצר או השירות שמסופק במיקור חוץ תמיד קיים. החברה צריכה להיות תמיד "עם היד על הדופק" ולבדוק את רמת השירות של חברת מיקור החוץ. טעויות שנעשו ע"י חברת מיקור החוץ קשה לתקן, והנזק יכול להשפיע גם על פעילות הליבה של החברה.

4) תקשורת לקויה בין החברות וחוסר הבנה של חברת מיקור החוץ את צרכי הלקוח.

מיקור חוץ בתחום הפיננסי:

כל עסק, מעסקים עצמאיים קטנים ועד לחברות ענק, מחויב בטיפול שוטף בהיבטים הפיננסיים שלו. היבטים אלו אינם קשורים ישירות לאיכות המוצר או השירות שהעסק מספק, אלא לתחומים הכלכליים של ניהול עסק. תיאום מס, הנהלת חשבונות, ניהול תקציב ומימון מצריכים ידע מקצועי פיננסי, שאינו חלק מהידע אותו צובר הארגון בתחום הליבה של פעילותו. על כן, התחום הפיננסי נכלל לעיתים קרובות בתחומים המיועדים למיקור חוץ.

יש להפריד בין עסקים קטנים ובינוניים לחברות גדולות.

עסקים גדולים:

היתרון העיקרי במיקור חוץ בחברות גדולות הוא חיסכון בהוצאות החטיבה הפיננסית של העסק. אנשי הכספים בחברה לא מייצרים הכנסה, ועל כן הנטייה לצמצם במשאבים של חטיבה זו ולהעמיס עליה מעבר ליכולתה. בפעילות השוטפת, מיקור חוץ פיננסי יכול לסגור את פערי העבודה של חטיבת הכספים, תוך שמירה על גמישות תעסוקתית וחסכון בכוח אדם.

ההיבט הפיננסי והכדאיות הכלכלית של פרויקטים זמניים יכולים להמסר ליד גורמים חיצוניים. הניסיון של הגוף המתמחה בייעוץ פיננסי יכול לסייע לחברה להגיע לידי החלטה באופן יותר מחושב ואובייקטיבי. העבודה על הפרויקט הזמני לא תפריע לפעילות השוטפת של אנשי הכספים בחברה.

עסקים קטנים ובינוניים:

קטנים ובינוניים יש מגבלות רבות מונעות מהם טיפול יעיל בעניינים פיננסיים: מחסור במקום פיזי, קושי בגיוס כוח אדם מיומן ופעילות ברמה נמוכה מכדי להצדיק העסקה של עובדים קבועים. על כן,ההצדקה לשימוש במיקור חוץ בעסקים אלו היא גדולה. גם עסקים קטנים ובינוניים זקוקים לשירות פיננסי ברמה גבוהה, במיוחד בימינו, כאשר המקצועות הפיננסיים הפכו למסובכים יותר להתמצאות עבור מנהל עסק שאינו בעל השכלה מתאימה.

עסקים קטנים ובינוניים נעזרים בדר"כ בשירותיו של רואה חשבון לצורך הנהלת החשבונות. מלבד שירותי החשבות, ניתן להרחיב את היקף הפעילות של רואה החשבון, כך שישמש כסמנכ"ל כספים חיצוני, וירכז עבור המנהל את כל המידע הפיננסי החיוני לו. כך יכול בעל העסק להמשיך ולעסוק בנושאי הליבה של העסק, ובו בעת לקבל את המידע המקצועי ביותר בתחום הפיננסי, מבלי להיכנס להוצאות שכר גבוהות.


לייעוץ ותיאום פגישה - פנה אלינו

 

 

 

 


שחר פרילינג רו"ח-עו"ד
 

 


Shachar friling - You can expect great things from us because we require it from ourselvesPowered by Shopsystem CMS