ייעוץ והדרכה
שירותים
פרופיל
מאמרים
מידע מקצועי
ניוזלטר
 מעוניין לפתוח עסק בענף ההסעדה? פנה אלינו ליעוץ                               ניוזלטר ענף המלונאות בישראל - גיליון מס' 33                       נוהל "גילוי מרצון" חדש ועדכני         העלאת סכומי שכר מינימום - הוראת שעה התשע"ה-2015                           פיצוי עוגמת נפש במלון - מאמר חדש מאת עו"ד שחר פרילינג       מסמך היערכות לסוף שנת המס 2015        ניוזלטר ענף המלונאות - אפריל 2016     שינויים בהפקדות פנסיוניות, צבירת ימי חופשה ועדכון שכר מינימום        נוהל גילוי מרצון הוארך עד 31/12/2016      מתי חברה זרה תיחשב ישראלית לצרכי מס? כתבה חדשה של עו"ד-רו"ח פרילינג באתר כלכליסט          מסמך היערכות לסוף שנת המס 2018         כתבה חדשה מאת עו"ד-רו"ח שחר פרילינג על חוק ההתייעליות הכלכלית לשנת 2017-2018      נפתח הקורס ליזמות עסקית-יישומית בניהולו של עו"ד-רו"ח שחר פרילינג!     נוהל פיקדון לעובדים זרים שהם מסתננים מאי 2017
 
עמוד ראשי ◄ מאמרים ◄ שקל
   

 

תשקיף שער השקל

מאת צבי קרוצ'יק, רו"ח ויועץ מס היצואנים בארץ מרבים להתלונן על חוזקו של השקל. המשבר הכלכלי האחרון הוביל לירידה מתמשכת בערך הדולר. ירידה זו פוגעת במיוחד בחברות שעיקר היצוא שלהם הוא לארה"ב, ובכללם חברות היי-טק רבות. קשה לנבא שערי חליפין עתידיים, אך ניתן להגיע להערכה כללית לגבי מחירו של השקל כיום – האם הוא באמת יקר מידי?

נבדוק שני פקטורים חשובים בכדי להגיע להערכה כללית: מאזן התשלומים של ישראל ומצב הדולר בעולם.
 

מאזן תשלומים – מאז 2003 יש לישראל מאזן תשלומים חיובי. כפי שמסתמן מהמחצית הראשונה של 2009, השנה האחרונה תהיה שנת שיא במאזן סחר חיובי. בשני הרבעונים הראשונים צברה ישראל עודף יצוא של 4.4 מיליארד דולר במאזן השוטף. עודף היצוא מעיד על כך שהשקל תחרותי דיו בכדי להאיץ את היצוא בתקופה של התאוששות כלכלית.
 

שערי החליפין בעולם – בהשוואה מול סל המטבעות השקל אינו כה יקר. סל המטבעות מורכב מ-50% דולר, 25% יורו, 5% ליש"ט, 5% ין יפני ו-15% מטבעות אחרים. מאזן התשלומים השלילי של ארה"ב יוצר פיחות מתמשך בערך הדולר מול רוב המטבעות בעולם. המצב הכלכלי באירופה גם הוא איננו מזהיר. המשך הקיפאון בצמיחת מדינות גוש האירו צפוי להותיר את הריבית במדינות אלו נמוכה. בתנאים אלו, נראה כי האירו לא יוכל לאזן את הפיחות בדולר ולמתן את שערו של השקל מול סל המטבעות.

הטענות על חוזקו של השקל מבוססות בעיקר על השוואה עם ערכו הממוצע בעשור האחרון. בשנים 2004-2006 שמר השקל על ערך נמוך יחסית ביחס לסל המטבעות, ולכן עלו הטענות על חוזקו כיום. למעשה, בשנים אלו היה השקל נמוך מידי ויצר הטייה כלפי מטה של הממוצע.
 

לסיכום: אם אתה יצואן התלוי בשער הדולר, קח בחשבון כי ייתכן והשקל ישמור על ערכו ואף יתחזק. כאשר אתה בונה תוכנית עסקית לעסק חדש, רצוי שתתייחס גם לאפשרות של עלייה בשער השקל.

 


לייעוץ ותיאום פגישה - פנה אלינו


שחר פרילינג רו"ח-עו"ד
 

 


Shachar friling - You can expect great things from us because we require it from ourselvesPowered by Shopsystem CMS