ייעוץ והדרכה
שירותים
פרופיל
מאמרים
מידע מקצועי
ניוזלטר
 מעוניין לפתוח עסק בענף ההסעדה? פנה אלינו ליעוץ                               ניוזלטר ענף המלונאות בישראל - גיליון מס' 33                       נוהל "גילוי מרצון" חדש ועדכני         העלאת סכומי שכר מינימום - הוראת שעה התשע"ה-2015                           פיצוי עוגמת נפש במלון - מאמר חדש מאת עו"ד שחר פרילינג       מסמך היערכות לסוף שנת המס 2015        ניוזלטר ענף המלונאות - אפריל 2016     שינויים בהפקדות פנסיוניות, צבירת ימי חופשה ועדכון שכר מינימום        נוהל גילוי מרצון הוארך עד 31/12/2016      מתי חברה זרה תיחשב ישראלית לצרכי מס? כתבה חדשה של עו"ד-רו"ח פרילינג באתר כלכליסט          מסמך היערכות לסוף שנת המס 2018         כתבה חדשה מאת עו"ד-רו"ח שחר פרילינג על חוק ההתייעליות הכלכלית לשנת 2017-2018      נפתח הקורס ליזמות עסקית-יישומית בניהולו של עו"ד-רו"ח שחר פרילינג!     נוהל פיקדון לעובדים זרים שהם מסתננים מאי 2017
 
עמוד ראשי ◄ מאמרים ◄ טיפים לניהול
   

                                         טיפים לניהול תזרים מזומנים                                מאת: צבי קרוצ'יק, משרד רואי חשבון שחר פרילינגניהול תזרים מזומנים בצורה מאורגנת וחכמה הוא תנאי בסיסי להפעלת העסק בצורה חלקה. בתקופה של משבר ומחנק אשראי, עסקים רבים שבעבר לא נתקלו בבעיות בתחום זה נחשפים לראשונה לתקלות בניהול תזרים המזומנים של העסק. מיותר לציין כי ניהול לקוי של תזרים המזומנים יכול לגרום לנזקים לעסק לא רק בטווח הקצר, אלא גם לנזקים ארוכי טווח, כתוצאה של ירידה באמינות שהבנקים והספקים רוכשים לעסק.להלן מספר טיפים בסיסיים לניהול התזרים:

 • הכנת תוכנית אסטרטגית – גם עבור עסק קיים ומתפקד, כאשר אתם עסוקים בניהולו השוטף, כדאי לעיתים לעצור ולהסתכל על המצב הכללי של העסק, הענף בו הוא פועל וכן על המצב הכללי במשק. אין להניח שמה שהיה בעבר הוא שיהיה בעתיד. יש לבדוק את השינויים הצפויים ולהכין תוכנית הכוללת מענה לשאלות כגון: כיצד ישפיעו שינויים בשערי המטבע ובחומרי הגלם על העסק? כיצד ניתן להיערך לירידה צפויה במכירות עקב המשבר בכלכלי? מהם המתחרים החדשים בענף וכיצד נערכים לכניסתם? התשובות לשאלות אלה ואחרות יעזרו לנו להתמודד עם קשיים עתידיים בניהול העסק.
   
 • שמירה על מסגרת האשראי הבנקאי – אל תתעלמו ממסגרת האשראי שלכם. אם אתם צופים חריגה קרובה מהמסגרת, פנו לבנק, הסבירו לפקיד את מצבכם ונסו להגיע לפריסת חובות.
   
 • מודעות לפתרונות בתחום האשראי – גם אם כרגע אין לכם צורך בכך, רצוי להיות מודעים לפתרונות שונים בתחום האשראי המהווים אלטרנטיבה לבנקים:

חברות אשראי - כיום חברות האשראי מהוות תחרות לבנקים במתן הלוואות. ערכו סקר שוק לגבי התנאים שתוכלו לקבל מחברות אלה. 

חברות ליסינג – קניית רכבים וציוד תעשייתי באמצעות חברות ליסינג ולא ע"י הלוואות מהבנק

קרנות סיוע לעסקים – קרנות ממשלתיות ופילנתרופיות מציעות הלוואות לעסקים בתנאים נוחים

פקטורינג - אשראי מיידי על חשבון גביית חשבונית עתידית.

הלוואות ספקים – ספקים גדולים בענפים מסוימים מוכנים להעניק הלוואה ללקוחות. במקרים רבים ההלוואה ניתנת בתנאי שהלקוח יחתום על חוזה התקשרות עם הספק לטווח ארוך, אך אם בכוונתכם לעבוד עם אותו ספק בכל מקרה, הרי שאין בכך כל נזק.

בכל מקרה, אין לפנות לשוק האפור!
 

 • ניהול אשראי הספקים והלקוחות – מומלץ לבצע התאמה בין האשראי שאתם נותנים ללקוחות לבין האשראי שאתם מקבלים מהספקים והימנעו מפערים גדולים ביניהם. נהלו מו"מ עם הספקים על תנאי האשראי ושקלו לצמצם את האשראי ללקוחות.
   
 • בדקו את מצב הלקוחות – בדקו היטב שלקוחותיכם מסוגלים לעמוד בתשלומים. הבדיקה חשובה במיוחד כאשר אתם תלויים במספר קטן של לקוחות גדולים. ניתן להיעזר בחברות לבדיקת איתנות פיננסית לצורך הבדיקה. במקרה ויש חשש לגבי אחד הלקוחות אל תישארו אדישים – אל תתנו אשראי לגבי מי שאינכם בטוחים לגביו ובטחו את הצ'קים שאתם מקבלים בחברות ניכיון צ'קים.
   
 • התייעלות – בדקו אפשרויות להתייעלות במספר תחומים: כוח אדם, חשבונות שוטפים כמו חשמן ומים, הוצאות על ציוד משרדי וכו'.
   
 • מכירות – בדקו את האפשרויות שלכם ליצירת הכנסות נוספות לעסק. בדקו באילו מוצרים שאתם מוכרים כדאי להשקיע יותר בשיווק בכדי להעלות את המכירות, אילו מוצרים חדשים כדאי לכם להכניס והאם ישנם מוצרים שאינם רווחיים. יש לעבור בהדרגה משיווק המוצרים הלא רווחיים לשיווק המוצרים הרווחיים בלבד.
   
 • נקטו בגישה שמרנית – כאשר אתם נתקלים בבעיות אשראי מומלץ לבדוק היטב את הסיכון שבפיתוח שווקים חדשים והשקעות גדולות במיזמים חדשים. התחשבו גם בתרחיש אפשרי של "הגרוע מכל" כאשר אתם מתכננים את המשך פיתוח העסק.

 

לייעוץ ותיאום פגישה - פנה אלינו

 


שחר פרילינג רו"ח-עו"ד
 

 


Shachar friling - You can expect great things from us because we require it from ourselvesPowered by Shopsystem CMS